czwartek, 3 sierpnia 2017

Na 28 września 2017 (czwartek), g.19.00 mamy zarezerwowane bilety do Narodowego Forum Muzyki na Koncert Nadzwyczajny/Koncert Muzyki Wiedeńskiej. 
Bilety dla nas w cenie 25 zł i 40 zł. Zapisy na pierwszym spotkaniu po wakacjach-1.09.2017 r.

Wykonawcy:
Jan Ślęk – dyrygent
Vladimir Kiradjiev – dyrygent gościnny
Karina Skrzeszewska – sopran
Adam Sobierajski – tenor
Wiktor Kuzniecow – skrzypce
Jan Miodek – konferansjer
Wrocławska Orkiestra Festiwalowa im. J. Straussa
Instrumentaliści NFM Filharmonii Wrocławskiej

Program:
T. Mackeben Münchner G’schichten – walc
J. Brahms Tańce węgierskie: nr 1, nr 5                            
A. Lara Granada
É. Waldteufel España op. 236 – walc 
F. Lehár Miłość to jest życia czar z operetki Cygańska miłość
P. de Sarasate Romans andaluzyjski op. 22
F. Lehár Gold und Silber op. 79 – walc
F. Lehár Kto dał nam klucze do miłości bram z operetki Kraina uśmiechu 
***
J. Fučík Wejście gladiatorów op. 68 – marsz
R. Stolz Ob blond, ob braun
J. Strauss syn Unter Donner und Blitz op. 324 – Polka-schnell 
F. Lehár Ich bin verliebt z operetki Piękny jest świat 
G.M. Rodríguez La cumparsita
J. Gade Jalousie
C.A. Bixio Mamma
R. Stolz O mia bella Napoli
B. Klimczuk Perpetuum mobile
F. Kreisler Kaprys wiedeński    
E. Kálmán Komm' mit nach Varaždin z operetki Hrabina Marica
R. Stolz UNO-Marsch

Każda chwila jest dobra, by przypomnieć pełne elegancji i lekkości utwory kompozytorów austriackich. Zanim rozpoczniemy kolejny sezon artystyczny w Narodowym Forum Muzyki, zapraszamy na niezwykłą podróż w świat muzyki Wiednia.

Od kilkuset lat stolica Austrii szczyci się mianem jednego z najbardziej muzycznych miast europejskich. Związani z nim byli najlepsi z najlepszych, m.in.: Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert i Johannes Brahms. Dziewiętnaste stulecie upłynęło po znakiem sukcesu kompozytorów z rodziny Straussów i niesłychanej mody na muzykę wiedeńską. Zachwycała ona arystokratów i mieszczan, towarzyszyła zarówno spotkaniom na salonach, jak i zabawie w karczmie. Sam Wiedeń tętnił życiem i muzyką za sprawą ulicznych artystów. Po każdym koncercie w prasie pełno było recenzji i komentarzy – to ona kreowała gusta ówczesnych odbiorców. Pod koniec XIX wieku przyszedł czas dla Franza Lehára – artystę, który serca słuchaczy zdobył swoją niezwykłą twórczością operetkową. Zyskał on miano spadkobiercy słynnych Straussów i stał się kolejną ikoną wiedeńskiej sceny muzycznej. 

W świat twórczości wiedeńskich kompozytorów wprowadzi słuchaczy jej miłośnik i mistrz słowa – profesor Jan Miodek. Ceniony w Polsce językoznawca jest od lat zaprzyjaźniony ze znanym w stolicy Dolnego Śląska Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Wiedeńskiej, w ramach którego powołano do życia Wrocławską Orkiestrę Festiwalową im. J. Straussa. Podczas koncertu nie zabraknie również dzieł pochodzących z innych miejsc naszego globu, takich jak chociażby kompozycje francuskiego mistrza muzyki tanecznej Émile’a Waldteufela i przesiąknięte hiszpańskimi rytmami dzieła Pablo de Sarasate. Różnorodny i przepełniony koncertowymi hitami program usłyszymy w wykonaniu  solistów i dwóch orkiestr. Dyrygował będzie Jan Ślęk – ceniony wrocławski artysta, pedagog i popularyzator muzyki wiedeńskiej. Towarzyszyć mu będzie związany zawodowo ze stolicą Austrii i tamtejszą sceną muzyczną dyrygent gościnny Vladimir Kiradjiev.

Info z http://www.nfm.wroclaw.pl/

0 Comments:

Post a Comment