sobota, 5 sierpnia 2017

POCZDAM 7.10.2017 WYCIECZKA

W sobotę 7.10.2017 r. organizujemy wycieczkę autokarową do Poczdamu. Wyruszamy wcześnie, bo o 5.00 rano. Pierwsze miejsce zbiórki- jak zawsze na przystanku autobusowym przy szkole na Wojnowie. Kolejne przystanki: koło przychodni przy ul. Strachocińskiej i pod Urzędem Wojewódzkim, pl.Powstańców Warszawy. Powrót w późnych godzinach wieczornych.
Koszt wycieczki 100 zł. Opłata obejmuje przejazd autokarem klasy lux (ten, który mieliśmy na wycieczce do zamku Moszna) z dwoma kierowcami, opieka pilota-przewodnika, opłata za parkingi w Poczdamie, ubezpieczenie KL i NNW.

Zapisy dla klubowiczów odbędą się na spotkaniu klubowym w dniu 1.09.2017 r. o godz.18.00. Przy zapisie prosimy o wpłatę do skarbnika  zaliczki w wysokości 50 zł lub całą wpłatę. Po spotkaniu ewentualne wolne miejsca zaproponujemy innym klubom. Ze względu na wakacje czasu na organizację jest niewiele i nie możemy sobie pozwolić na dłuższy czas zapisów.

Pałac Sanssouci


Poczdam słynie z monumentalnych zamków i pałaców. Chętnie odwiedzanym jest zarówno Cecilienhof (dawny pałac księcia Wilhelma Hohenzollerna), jak również wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zespół parkowo-pałacowy (Sanssouci).

Pałac Sanssouci
To dawna rezydencja cesarska. Jest otoczona parkiem oraz zabytkowymi barokowymi ogrodami. Zajmują one blisko 300 hektarów. Zwiedzając je warto nie zapomnieć o zobaczeniu wybudowanych przez Fryderyka II Wielkiego
 m.in. Pałacu Neue Kammern, Świątyni Przyjaźni oraz Pawilonu chińskiego. Na terenie parku znajdują się również łaźnie rzymskie oraz oranżeria.
Choć na chwilę warto również zajrzeć na zabytkowy Pałac Cecilienhof. Zlokalizowany on jest w tak zwany Nowym Ogrodzie (część północna). Cecilienhof jest ostatnim pałacem zbudowanym przez dynastię Hohenzollernów, w którym odbyła się konferencja poczdamska.

Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Stary Rynek (Alter Markt) i Nowy Rynekwraz z zabytkowymi i malowniczymi uliczkami. Zwiedzając Stary Rynek uwagę warto zwrócić na ratusz oraz kościół świętego Mikołaja, a także trzy bramy miejskie.

Dzielnica Holenderska
Nie można być w Poczdamie i nie pospacerować po zabytkowej Dzielnicy Holenderskiej -„Hollandisches Viertel”. To obecnie jeden z największych zabytków architektury niderlandzkiej w całej Europie. Mieszczą się tutaj 134 pochodzące z pierwszej połowy XVIII wieku zabytkowe wille, prywatne domy, liczne galerie oraz lokalne kawiarenki i knajpki, w których wypijecie dobrą kawę, zjecie smaczny obiad lub skosztujecie lokalne piwo. 

Aleksandrowka
Podczas wycieczki po Poczdamie polecamy również wizytę w Alexandrowce, czyli dawnej kolonii rosyjskiej „Russische Kolonie”, gdzie obecnie zobaczyć można pochodzące z początku XIX wieku zabytkowe, drewniane domki, utrzymane w stylu carskiej Rosji. Aleksandrówka to dwanaście osobnych gospodarstw z domkami. Znajdziecie w niej również zabytkową cerkiew oraz królewską herbaciarnię. Działa tam również muzeum, w którym poznacie historię kolonii. Aleksandrówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe osiedle wybudowano z myślą o ostatnich śpiewakach dawnego żołnierskiego chóru rosyjskiego.

Park Filmowy Babelsberg
Park Filmowy Babelsberg oraz Muzeum Filmu, które zaaranżowane zostały w dawnych budynkach pałacowych to kolejne chętnie odwiedzane przez turystów atrakcje. Możliwość ich zwiedzenia to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników kinematografii, ale również dla tych, którzy nigdy nie byli w miasteczku filmowym.
Info z :
https://www.fly4free.pl/poczdam-miasto-palacow-i-ogrodow-poradnik-praktyczny/

0 Comments:

Post a Comment