sobota, 3 marca 2018

WYJŚCIE DO NARODOWEGO FORUM MUZYKI

Na spotkaniach piątkowych zwykle jest dużo tematów do poruszenia i oczywiście zapomniałam o jednym.
Jest propozycja, aby wyjść do NFM w dniu 23 marca na g.19.00 na koncert "Neruda Songs".
Zarezerwowałam dla nas wstępnie bilety na parterze po 20 zł.

Wykonawcy:
Lawrence Foster – dyrygent
Janina Baechle – mezzosopran
Torsten Kerl – tenor
Dietrich Henschel – baryton
NFM Filharmonia Wrocławska

Program:
P. Lieberson Neruda Songs
G. Mahler Das Lied von der Erde

NFM Filharmonia Wrocławska zaprasza na niezwykłe spotkanie z twórczością wokalno-instrumentalną. W programie znalazły się dzieła pochodzące z dwóch różnych muzycznych światów. Obok współczesnej kompozycji autorstwa Petera Liebersona usłyszymy jeden z najsłynniejszych utworów na głosy wokalne i orkiestrę Gustava Mahlera.

Cykl Neruda Songs Liebersona nie tylko spotkał się z aprobatą krytyków i filharmonicznej publiczności, lecz także osiągnął sukces komercyjny. Wydany w 2007 roku album z pięcioma pieśniami wykonanymi przez żonę artysty, której zresztą cykl został zadedykowany, przyjęto z ogromnym entuzjazmem. „Los Angeles Times” określił je jako „najbardziej urocze utwory orkiestrowe, jakie kiedykolwiek napisano”, a „New York Times” ogłosił płytę „nagraniem roku”. Niewątpliwie Neruda Songs jest jednym z najbardziej wzruszających prezentów artystycznych, jaki twórca mógłby ofiarować ukochanej osobie. Muzyka została napisana do tekstu wybranych sonetów miłosnych chilijskiego poety Pabla Nerudy.

Das Lied von der Erde Gustav Mahler ukończył w 1909 roku. Utwór po raz pierwszy został wykonany pod nazwą „symfonii”, choć w rzeczywistości jest zbiorem sześciu pieśni śpiewanych z towarzyszeniem orkiestry. Dzieło to sam jego twórca traktował jako najbardziej osobiste. W tekstach poszczególnych pieśni odnajdujemy takie tematy, jak przemijanie, rozstanie, życie czy zbawienie. Do pracy nad kompozycją zainspirował Mahlera opracowany w języku niemieckim zbiór poezji chińskiej Die chinesische Flöte (Flet chiński). Wydana w 1907 roku antologia do artysty trafiła dzięki znajomym. Zawierała ona swobodnie przetłumaczone przez Hansa Bethgego wiersze chińskich poetów przełomu IX i VIII wieku p.n.e. Mahler przedstawił je muzycznie na zasadzie kontrastu – pieśni o groteskowym charakterze (I Pijacka pieśń o smutku ziemi, III O młodości, V Pijany na wiosnę) wykonuje tenor, natomiast alt (lub baryton) odpowiada za wykonywanie fragmentów lirycznych (II Samotny jesienią, IV O pięknie, VI Pożegnanie). Choć Das Lied von der Erde była dla Mahlera kompozycją niezwykle istotną, to pierwszy raz została publicznie zaprezentowana dopiero w 1911 roku, już po śmierci artysty.
info z : http://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/5960

0 Comments:

Post a Comment