czwartek, 17 listopada 2011

WIECZÓR JAPOŃSKI

Wieczór japoński to kolejny wieczór z naszego cyklu ciekawych podróży z przewodnikiem. Tym razem naszą przewodniczką będzie p. Beata Bochorobycz.

Japonia – wiemy, gdzie jest, wiemy o kwitnących wiśniach, o charakterystycznej architekturze, o sztukach walki, o wzorcu gospodarki na poziomie światowym i jeszcze pewnie o kilku powszechnie znanych faktach. Ponadto przewinęła nam się kilkakrotnie na ekranie kinowym czy telewizyjnym, wiemy, że jest inna i, że my Europejczycy jesteśmy solidnie zagubieni w tamtej rzeczywistości. Wiele z nasz pewnie widziało film z Bilem Murrayem „Między słowami”, który bardzo obrazowo pokazuje komizm zetknięcia kultur w sytuacji, gdy nie jest się na to gotowym. Każdy/a potrafi opisać wygląda kultowa Japonka – taka jak z „Wyznań Gejszy”, ale pewnie niewielu Europejczyków/ Europejek potrafiłyby utożsamić się z losami takiej postaci.

Co takiego ma w sobie Japonia, że jednych trzyma na dystans, a innych magnetycznie pociąga? Co nas różni? Dzieli? Pociąga? Fascynuje?

Podczas naszego spotkania z kulturą Japonii oczyma naszej p. przewodniczki, z pewnością odpowiemy sobie na nie jedno pytanie.

0 Comments:

Post a Comment