sobota, 18 maja 2024

 Głogowskie Sukiennice

Głogów jest jednym z najstarszych polskich miast (pierwsza pisemna wzmianka 1010 r.), ale także jednym z najbardziej zniszczonych przez II wojnę światową. Tylko 5% miejskiej zabudowy ocalało z 7-tygodniowych walk o Festung Glogau w 1945 r.

Miasteczko bardzo wolno podnosiło się z ruin. Mimo to udało się odbudować część najważniejszych zabytków, inne zabezpieczono jako trwałą ruinę, a jeszcze inne istnieją jako będące swoistymi miejscami pamięci zielone skwery – lapidaria.

Wartym odwiedzenia miejscem są głogowskie sukiennice. Ich szczątki odsłonięto podczas prac archeologicznych w północnej pierzei Rynku w roku 2010. Powstał tutaj przeszklony pawilon wykończony blachą perforowaną, na której przedstawiono scenki z życia średniowiecznego miasta .

Relikty sukiennic zachowały się w doskonałym stanie między innymi dlatego, że podczas XIX-wiecznej przebudowy miasta stały się piwnicami ówczesnych kamienic.

W średniowieczu Głogów był handlową potęgą. Znajdowały się tu łącznie 22 komory kupieckie ulokowane w czterech połączonych uliczką budynkach. Ciekawostką jest tunel prowadzący z sukiennic bezpośrednio do ratusza (z odgałęzieniem w kierunku teatru).

Ciekawostką jest wyeksponowany w pawilonie tzw. kapelusz targowy z przełomu XVII i XVIII w. (depozyt Muzeum Narodowego we Wrocławiu). Wykonany z blachy stalowej, pomalowany na czarno; ponad rondem o średnicy 29 cm wymalowano żółtą farbą napis „Marktrechts hut”. Za jego pomocą regulowane były przepisy prawa targowego.

 Indywidualni klienci mogli robić zakupy dopiero po zdjęciu kapelusza ze specjalnego słupa.




























0 Comments:

Post a Comment