XIX LETNIE SPACERY Z PRZEWODNIKIEM 2022
19 edycja Letnich spacerów z przewodnikiem PTTK
Dzięki współpracy z Biurem Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia spacery są bezpłatne.
Na spacery nie obowiązują zapisy (poza wycieczkami rowerowymi)
08.07.2022 piątek
13. „Szlakiem Langhansów – najwybitniejszych śląskich architektów".
Powędrujemy przez miasto tropem najsłynniejszych wrocławskich architektów ojca i syna - Carla Gottharda Langhansa oraz Carla Ferdinanda Langhansa. Spacer w obszarze historycznego centrum będzie wiódł szlakiem obiektów architektonicznych zaprojektowanych przez tych słynnych twórców. Wśród najważniejszych dzieł znajdują się między innymi: pałac Wallenberg-Pachalay, synagoga „Pod Białym Bocianem”, budynek sukiennic, pałac Hatzfeldów, w którym rezydował Hieronim Bonaparte, budynek dawnej słodowni, pałac Królów Pruskich czy gmach „Starej Giełdy”. Podczas spaceru będziemy mogli podziwiać klasycystyczne w formie i romantyczne w treści obiekty reprezentacyjne i budynki użyteczności publicznej.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 18.00.
09.07.2022 sobota
14. „Edith Stein – nieznane ścieżki , nieznane historie”.
Filozofka i pielęgniarka, zakonnica i feministka, córka narodu żydowskiego i chrześcijanka. Rok 2022 ogłoszony został Rokiem Edyty Stein - ś1). Teresy Benedykty od Krzyża. W tym roku przypada 80 rocznica jej tragicznej śmierci oraz 100 rocznica jej konwersji. Dlatego też zapraszamy Państwa na spacer śladami patronki Europy w zupełnie nowej odsłonie! Podczas wycieczki przybliżymy historie wybranych członków rodziny Steinów oraz opowiemy o mniej znanych wątkach z biografii Edyty. Dowiecie się Państwo o losach siostry Elfriede i jej córki Eryki. W trakcie spaceru przedstawimy także najnowsze ustalenia dotycząca miejsca urodzenia Edyty.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz.10.00.
10.07.2022 niedziela
15. „Wrocław Wandy Rutkiewicz”.
Wanda Rutkiewicz to jedna z bardziej znanych, współczesnych Polek w świecie, kobieta niezwykła, instytucja, wybitny sportowiec. Jedna z patronek 2022 roku, wybitna himalaistka, która jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Evereście, a jako pierwsza kobieta zdobyła szczyt K@. W tym roku minie 30 lat od jej śmierci w górach. Zapraszamy na spacer jej wrocławskimi tropami, to we Wrocławiu spędziła dzieciństwo i młodość, to tu ukształtowała swój sportowy charakter i stąd wyruszała na pierwsze górskie wyprawy. Odwiedzimy miejsca z nią związane i posłuchamy historii z jej biografii.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: mural „Wanda Rutkiewicz”, pl. Legionów, godz. 10.00.
10.07.2022 niedziela
16. „Legendy, bajki i tajemnice Wrocławia”.
Niewymagająca fizycznie wycieczka dla rodzin z dziećmi. Podczas spaceru spróbujemy odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących wrocławskich tajemnic z przeszłości, poznamy wrocławskie legendy i przypowieści, poszukamy tajemniczych przedstawień oraz najdziwniejszych mieszkańców rynkowych elewacji i zakamarków. Wycieczka dla prawdziwych poszukiwaczy i łowców tajemnic i niezwykłości.
Wycieczka piesza dla rodzin z dziećmi, czas trwania do 2 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz.11.00.
10.07.2022 niedziela
17. ”Wrocław miastem spotkań – 1000 lat historii miasta dla obcokrajowców” - (j. ukraiński).
Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, powędrujemy poprzez najważniejsze wydarzenia i postacie z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do „Dzielnicy Czterech Wyznań”.
Wycieczka piesza w języku ukraińskim, czas trwania do 2 godz., start: Info punkt „Barbara”, 11.00.
15.07.2022 piątek
18. „Tajemnice wrocławskiej starówki”.
Niewymagająca fizycznie wycieczka dla rodzin z dziećmi. Podczas spaceru spróbujemy odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących wrocławskich tajemnic z przeszłości, poznamy wrocławskie legendy i przypowieści, poszukamy tajemniczych przedstawień oraz najdziwniejszych mieszkańców rynkowych elewacji i zakamarków. Wycieczka dla prawdziwych poszukiwaczy i łowców niezwykłości…
Wycieczka piesza dla rodzin z dziećmi, czas trwania do 2 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 18.00.
16.07.2022 sobota
19. „Szlakiem książąt Sobieskich po Wrocławiu”.
Związki królewskiego roku Sobieskich ze stolicą Śląska wynikają z obecności synów króla Jana III we Wrocławiu jak i najbliższej okolicy. Śladem pobytu królewiczów Sobieskich są dzieła podarowane przez Jakuba Sobieskiego do katedry wrocławskiej oraz udokumentowane pobyty wynikające z mieszkania w pobliskiej Oławie. Podczas spaceru przywołamy te historie oraz postaramy się zobaczyć Wrocław oczami tych, którzy to miasto tak jak Konstanty i Jakub Sobiescy odwiedzali w XVII wieku. Finałem spaceru będzie wizyta w katedrze ś2). Jana w której przechowywany jest podarowany przez Jakuba wizerunek funkcjonujący pod nazwą „Madonna Sobieskich”.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 10.00.
17.07.2022 niedziela
20. „Wodne oblicze Wrocławia”.
Rowerowa wyprawa w południowo-wschodnie części Wrocławia. Na trasie wycieczki przejedziemy przez atrakcyjne krajobrazowo tereny pomiędzy Odra i Oławą, zobaczymy ważny dla ochrony przeciwpowodziowej wodowskaz. Przyjrzymy się wybranym elementom wrocławskiego węzła wodnego. Trasa łatwa.
Wycieczka rowerowa, czas trwania do 3,0 godz., start: Aquapark, główne wejście, godz. 10.00.; zakończenie Hydropolis. Obowiązują zapisy!, limit 35 osób. Zapisy – oddział Wrocławski PTTK – tel. 71/3433044.
17.07.2022 niedziela
21. „Wrocław miastem spotkań – 1000 lat historii miasta dla obcokrajowców” (j angielski).
Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, powędrujemy poprzez najważniejsze wydarzenia i postacie z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do „Dzielnicy Czterech Wyznań”.
Wycieczka piesza w języku angielskim, czas trwania do 2 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz.11.00.
22.07.2022 piątek
22. "Militarny Wrocław – od baszt i krenelaży do Festung Breslau".
Zapraszamy na spacer po obszarze lokacyjnych miast wrocławskich: starego i nowego. W trakcie wspólnego spaceru poznamy historię budowy, skalę i rozwoju wrocławskich fortyfikacji kurtynowych, od XIII po XVIII w. Dowiemy się kim byli bracia kurkowi, co to jest „Zwinger” gdzie znajdują się militarne ślady oraz bunkier dowództwa obrony „Festung Breslau”.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 18.00.
23.07.2022 sobota
23. „Wrocławskie świątynie komercji – od Barasch’a do Renomy”.
Wycieczka przez obszar Starego Miasta tropami najbardziej znanych, monumentalnych i niezwykłych obiektów handlowych, wiele z nich powstało w okresie panującego w architekturze europejskiej modernizmu. Domy handlowe, kamienice handlowe i sklepy to często dzieła wielkich takich sław wrocławskiej architektury jak: Hans Poelzig, Erich Mendelsohn, Hermann Dernburg czy Sepp Kaisner. Często to w nich pierwszy raz we Wrocławiu pojawiały się nowinki techniczne jak elektryczne oświetlenie, windy, ruchome schody i pneumatyczna poczta. Wyjątkowe czasy, wyjątkowi twórcy i ich nie tuzinkowe świątynie handlu.
Wycieczka piesza, czas trwania do2,5 h, start: info punkt „Barbara”, godz. 10.00.
23.07.2022 sobota
24. „Tajemnice wrocławskiej starówki”.
Niewymagająca fizycznie wycieczka dla rodzin z dziećmi. Podczas spaceru spróbujemy odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących wrocławskich tajemnic z przeszłości, poznamy wrocławskie legendy i przypowieści, poszukamy tajemniczych przedstawień oraz najdziwniejszych mieszkańców rynkowych elewacji i zakamarków. Wycieczka dla prawdziwych poszukiwaczy i łowców niezwykłości…
Wycieczka piesza dla rodzin z dziećmi, czas trwania do 2 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 11.00.
24.07.2022 niedziela
25. "Zalesie - osiedle willowe którego nie znacie".
Podczas tej wyprawy opowiemy o historii, architekturze i mieszkańcach osiedla Zalesie spacerując malowniczymi ulicami: Chopina, Szymanowskiego, Moniuszki czy Lipińskiego. Czy wiesz, gdzie we Wrocławiu znajdziemy dom igloo? Co oznacza niemieckie słowo „Lerrbeutel”? Kto z wybitnych lekarzy i architektów mieszkał w tej części miasta? Kim był Ernst May? Czy siostry karmelitanki zawsze zajmowały ten sam budynek? Pełen atrakcji spacer zakończymy przy niesamowitym zespole obiektów sportowych kryjących się pod nazwa „stadion olimpijski”.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: przystanek MPK „Kochanowskiego”, ul. Kochanowskiego, godz. 10.00.
24.07.2022 niedziela
26. ”Wrocław miastem spotkań – 1000 lat historii miasta dla obcokrajowców” (j. ukraiński).
Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, powędrujemy poprzez najważniejsze wydarzenia i postacie z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do „Dzielnicy Czterech Wyznań”.
Wycieczka piesza w języku ukraińskim, czas trwania do 2 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 11.00.
29.07.2022 piątek
27.. „Artystyczne projekty - rzeźby i instalacje w przestrzeni miejskiej”.
Nasze miasto szczyci się długimi tradycjami artystycznymi, pierwsza szkoła związana z rozwijaniem talentów powstała w latach 70 tych XIX wieku, a od 1900 roku istniała Miejska Szkoła Rękodzielnictwa i Przemysłu Artystycznego. Dzisiaj tradycje artystycznego kształcenia kultywuje Akademia Sztuk Pięknych. Uczelnia kształci malarzy, rzeźbiarzy, dekoratorów wnętrz, grafików oraz jako jedyna w Polsce szklarzy i ceramików. Wędrując po mieście poszukamy artystycznej spuścizny tej uczelni w przestrzeni miasta. Zobaczymy wybrane przykłady i prace oraz opowiemy o związanych z nimi artystach i historiach ich powstania.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 18.00.
30.07.2022 sobota
28. „Usunięte z cokołów ale zachowane w pamięci ”.
W trakcie tego spaceru pójdziemy ulicami i placami Starego Miasta i „Dzielnicy Czterech Wyznań” do miejsc, w których stały kiedyś pomniki i elementy małej architektury. Szukając śladów tych obiektów oraz ich lokalizacji, przywołując za pomocą archiwalnych fotografii ich wygląd postaramy się pokazać najciekawsze i najwartościowsze upamiętnienia, pomniki, zdroje i fontanny dawnego Wrocławia. Wędrując przez podwórka i zaułki miasta spróbujemy uchwycić klimat i magiczną atmosferę Breslau.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz.10.00.
30.07.2022 sobota
29. „Na tropie wrocławskich krasnoludków”.
Czy Wrocław jest miastem krasnali? Jeśli tak to skąd się wzięły, skąd przybyły, gdzie mieszkają i pracują, jakie maja hobby, ile ich jest i dlaczego noszą brody. Na te i inne niezwykle ważkie pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie spaceru po obszarze wrocławskiej starówki w spacerze dedykowanym dzieciom i ich rodzinom.
Wycieczka piesza dla dzieci z opiekunami, czas trwania do 2 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz.11.00.
31.07.2022 niedziela
30. „Od perkalu do samochodów – przemysłowa historia Przedmieścia Oławskiego”.
Pierwsze zakłady przemysłowe na Przedmieściu Oławskim zaczęły powstawać po włączeniu w granice miasta w 1808 r. Wraz z rozbudową osiedla i rozwojem przemysłowym zaczęły powstawać oprócz fabryk także liczne zakłady rzemieślnicze i usługowe. Wędrując ulicami przedmieścia zobaczymy gdzie mieściła się drukarnia perkalu, fabryka produkująca kasy pancerne, gdzie wytwarzano likier, produkowano wyroby papiernicze, samochody i wiele miejsc związanych z usługami świadczonymi dla mieszkańców Breslau.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: skwer przed kościołem św. Maurycego, ul. Traugutta, godz. 10.00.
31.07.2022 niedziela
31. „Szlakiem R9 przez Wrocław”.
Wrocławski odcinek szlaku rowerowego R9 to fragment europejskiego szlaku Eurovelo łączącego Bałtyk z Adriatykiem. Szlak ten wiedzie z Gdańska do Puli, a jego dystans to ponad 2000 km. Podczas tej wycieczki popedałujemy drogą R9 przez Wrocław na odcinku od pętli tramwajowej „Wzgórze Oporowskie” do Pawłowic. Cały wrocławski fragment to około 23 km, ale w trakcie tej wycieczki pokonamy dystans kilkunastu kilometrów. Po drodze prowadzący zadbają o odpowiedni, merytoryczny komentarz wybranych obiektów i miejsc. Trasa łatwa.
Wycieczka rowerowa, czas trwania do 3,0 godz., start: godz. 10.00, pętla tramwajowa przy Wzgórzu Oporowskim, zakończenie Pawłowice. Obowiązują zapisy!, limit 35 osób. Zapisy – oddział Wrocławski PTTK – tel. 71/3433044.
S I E R P I E Ń
05.08.2022. piątek
32. „Promenadą Richtera od pl. Srebrnego do Parku Południowego”.
Powstała w końcu XIX wieku „Towarowa Obwodnica” Wrocławia poprowadzona na wysokim nasypie służył nie tylko do transportu kolejowego, ale była również elementem dziewiętnastowiecznego systemu fortyfikacji ze wzgórzami obserwacyjnymi przedpola . Drzewa i krzewy miały przysłaniać nasyp wału artyleryjskiego i ważnej przeprawy kolejowej. Ogrodnik miejski Hugo Richter zaplanował nie tylko roślinność maskującą obiekty militarne - wzdłuż ścieżki po wewnętrznej stronie nasypu powstały tereny rekreacyjne: restauracje, obiekty rozrywkowe w typie etablissement, gospody, ogrody działkowe, place zabaw, boiska, korty, tory saneczkowe. Promenada autorstwa Richtera stała się ulubionym miejscem spędzania czasu na wolnym powietrzu. Wspólny spacer umożliwi odczytania w terenie pierwotnych założeń parkowych i militarnych, podziwiania wiekowych drzew i prowadzonych aktualnie w tym obszarze prac renowacyjnych.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: przystanek tramwajowy przy Centrum Historii „Zajezdnia”, ul. Grabiszyńska, godz. 10.00.
06.08.2022 sobota
33. „Pociąg do historii – szlakiem najstarszych dworców kolejowych”.
W tym roku w maju przypadła 180 rocznica przejazdu pierwszego w historii pociągu na terenie obecnej Polski. Z tej okazji zapraszamy na kolejową wyprawę.. Kolej żelazna, historia jej rozwoju oraz nie bagatelny wpływ na rozwój miasta nurtuje Nas do dziś. Spróbujemy uzmysłowić sobie jaki wpływ kolei i jej strukturalny rozwój wywarły na obraz Wrocławia. Trasa wycieczki będzie wiodła wzdłuż wrocławskiej estakady kolejowej od Dworca Marchijskiego do Dworca Górnośląskiego, po drodze zapoznamy się z rozwojem kolei we Wrocławiu, odwiedzimy istniejące do dziś historyczne budynki dworcowe i elementy infrastruktury oraz odkryjemy tajemnice Dworca Głównego i jego najbliższego otoczenia.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz.10.00.
07.08.2022 niedziela
34. „Krzyżak we Wrocławiu? – bp. F.L. von Pfalz-Neuburg i Wrocław jego czasów”.
W roku 2022 minęło 290 lat od śmierci bp. Franza Ludwiga von Pfalz – Neuburg. Zapraszamy na niezwykły spacer poświęcony jeszcze bardziej niezwykłej i nietuzinkowej postaci związanej z Wrocławiem przez kilkadziesiąt lat. Niemiecki arystokrata, palatyn reński, biskup wrocławski, nyski, wormacki, arcybiskup Trewiru i Moguncji, arcykanclerz Rzeszy Niemieckiej, wielki mistrz zakonu krzyżackiego, szwagier cesarza Leopolda I, i tak tytuły i zaszczyty moglibyśmy wymieniać dalej… Dla Wrocławian najważniejszy jest fakt, iż zasiadając na tronie bpa wrocławskiego przeprowadził niezwykły proces inwestycyjny, którego efektem było powstanie kilkunastu niezwykle ważnych i wyjątkowo udanych obiektów architektonicznych. Podczas wycieczki dowiemy się kim był Starosta Generalny Śląska i czym zajmował się Urząd Zwierzchni, a także gdzie mieściła się biskupi menaż.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz.10.00.
07.08.2022 niedziela
35. „Wrocław miastem spotkań – 1000 lat historii miasta dla obcokrajowców” (j. angielski).
Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, powędrujemy poprzez najważniejsze wydarzenia i postacie z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do Dzielnicy Czterech Wyznań.
Wycieczka piesza w języku angielskim, czas trwania do 2 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 11.00.
07.08.2022 niedziela
36. „Na tropie wrocławskich krasnoludków”.
Czy Wrocław jest miastem krasnali? Jeśli tak to skąd się wzięły, skąd przybyły, gdzie mieszkają i pracują, jakie maja hobby, ile ich jest i dlaczego noszą brody. Na te i inne niezwykle ważkie pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie spaceru po obszarze wrocławskiej starówki w spacerze dedykowanym dzieciom i ich rodzinom.
Wycieczka piesza, dla dzieci, czas trwania do 2 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 11.00.
12.08.2022 piątek
37. „Kryminalny Wrocław – ekscytujący spacer tylko dla dorosłych”.
Tropem najbardziej bulwersujących opinię publiczną, tych niewyjaśnionych i owianych woalem tajemnicy zbrodni i przestępstw. Powędrujemy ulicami wrocławskiej starówki i śródmieścia odkrywając mroczne historie i wydarzenia z przed lat. Poznamy fakty i postacie, które stały się zalążkiem popularnych „miejskich legend” i te wokół których narosło całe mnóstwo nieprawdziwych informacji. Dowiemy się kim był „Skorpion”, dlaczego Karl Denke bywał regularnie we Wrocławiu i co wydarzyło się na ul. Złote Koło.
Wycieczka piesza, tylko dla osób dorosłych, czas trwania do 2,5 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 18.00.
13.08.2022 sobota
38. „Dolina Róż we Wrocławiu – spacer po osiedlu Różanka”.
Wrocław to nie tylko centrum. Zabierzemy Państwa w podróż po osiedlu, którego obecny wygląd nie zdradza średniowiecznej metryki. Podczas spaceru poznamy historię wrocławskiej wąskotorówki, poszukamy przedwojennej cukrowni, sprawdzimy co jest w miejscu dawnego etablissement, odkryjemy plenery z filmów "80 milionów" i "Stawki większej niż życie", posłuchamy też opowieści na temat najbardziej znanych byłych i obecnych mieszkańców Różanki, w tym prof. Jana Miodka.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: przystanek tramwajowy „Kamieńskiego”, godz.10.00.
14.08.2022 niedziela
39. „Runda wokół ronda Powstańców Śląskich”.
Trasa spaceru będzie wiodła przez obszar jednostki administracyjnej „Powstańców Śląskich”. Nazwa związana jest z osia ulicy i największego wrocławskiego ronda. Spacer odbędziemy wokół ronda i jego najbliższej okolicy i połączymy z wędrowaniem wzdłuż osi widokowych - 6 ulic wychodzących w układzie promienistym. Nowoczesny budynek „Thespian”, w perspektywie „Sky Tower”, różnorodność rozwiązań architektonicznych poszczególnych budynków, „górka Friebe’go”, siedziba dawnego „Urzędu Górniczego”, szalet publiczny z przełomu XIX i XX w. , wieża ciśnień projektu słynnego Karla Klimma to tylko niektóre z poruszonych podczas wycieczki tematów i zagadnień.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: budynek „Thespian”, rondo Powstańców Śląskich, godz. 10.00.
14.08.2022 niedziela
40. ”Wrocław miastem spotkań – 1000 lat historii miasta dla obcokrajowców” (j. ukraiński).
Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, powędrujemy poprzez najważniejsze wydarzenia i postacie z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do „Dzielnicy Czterech Wyznań”.
Wycieczka piesza w języku ukraińskim, czas trwania 2 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 11.00.
19.08.2022 piątek
41. „Skarby wrocławskiego modernizmu”.
Wycieczka przez obszar Starego Miasta tropami najbardziej znanych, przełomowych i najważniejszych dzieł powstałych w okresie panującego w architekturze europejskiej modernizmu. Domy handlowe, biurowce, budynki instytucji finansowych, fabryki i siedziby fabrykanckie; dzieła takich sław architektury jak: Hans Poelzig, Erich Mendelsohn, Max Berg, Hermann Dernburg czy Sepp Kaisner. Dowiemy się gdzie znajduje się taras na 100 stolików, czym się różni biały modernizm od czarnego i co tak naprawdę skrywa się pod słowem „Bauhaus”. Czy Wrocław zasługuje na miano polskiej stolicy modernizmu? A jaka jest aktualnie kondycja i postrzeganie wrocławskiego post modernizmu biorąc pod uwagę „znikanie” domu handlowego „Solpol”?
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara, godz. 18.00.
20.08.2022 sobota
42. „PodRóże z Tadeuszem – wrocławskie miejsca Różewicza”.
Wybitny polski poeta, dramaturg i prozaik, nazywany „świadkiem koronnym XX wieku”- Tadeusz Różewicz. W stolicy Dolnego Śląska spędził połowę swojego życia. Podczas tegorocznej edycji Letnich Spacerów z Przewodnikiem chcemy Państwa zaprosić na spacer śladami autora „Kartoteki”. Dowiemy się min. jaki był stosunek poety do Nagrody Nobla, czy był wegetarianinem, jakie zakazane rzeczy robił z Getem - Stankiewiczem oraz kogo i co określił mianem „kamiennej poczwary”. Dowiemy się co czytał i co pozostawił po sobie z wrocławskiego etapu twórczości.
Wycieczka piesza, czas trwania 2do ,5 godz., start: pomnik Jana XXIII, ul. Św. Marcin, godz. 11.00.
20.08.2022 niedziela
43. ”Karl Heinrich Klingert – czyli jak Wrocław przeszedł do historii nurkowania”.
Karl Heinrich Klingert to postać mało znana szerszemu odbiorcy, zupełnie inaczej wygląda sytuacja wśród miłośników nurkowania. W środowisku osób uprawiających zawodowo i amatorsko nurkowanie jest to postać formatu światowego i powszechnie znana. Twórca pierwszego urządzenia umożliwiającego oddychanie pod wodą i bohater pierwszego w historii, potwierdzonego spaceru podwodnego zasługuje na poświęcenie mu uwagi. Pedałując wrocławskimi ścieżkami rowerowymi zapoznamy się z biografią i wynalazkami tego niezwykłego człowieka.
Wycieczka rowerowa, czas trwania 3,0 godz., start: godz. 10.00, Info punkt Barbara; zakończenie Pracze Odrzańskie. Obowiązują zapisy!, limit 35 osób. Zapisy – oddział Wrocławski PTTK – tel. 71/3433044.
21.08.2022 niedziela
44. „Wrocław miastem spotkań – 1000 lat historii miasta dla obcokrajowców” (j. angielski).
Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, powędrujemy poprzez najważniejsze wydarzenia i postacie z historii miasta, przez ulice starego miasta do „Dzielnicy Czterech Wyznań”.
Wycieczka piesza w języku angielskim, czas trwania 2 godz., start: Info punkt „Barbara, godz. 11.00”.
26.08.2022 piątek
45. „Na spotkanie z Latarnikiem – tajemnice Ostrowa Tumskiego”.
Podczas spaceru uczestnicy, także ci najmłodsi, posłuchają legend dotyczących Ostrowa Piaskowego i Tumskiego. Każda z nich odnosić się będzie do miejsca, które będziemy zwiedzać. Wieczorne opowieści wprowadzą uczestników w historię miejsc, w którym narodził się Wrocław. Podczas wycieczki tropem legend będziemy podążać trasą, którą na co dzień wędruje wrocławski latarnik. Gdzie jest kamienna głowa, dlaczego św. Wincenty ma krótkie nogi, gdzie było święte źródło to pytania na które postaramy się odpowiedzieć. Spacer dedykowany dzieciom z opiekunami.
Wycieczka piesza dla dzieci, czas trwania do 2 godz., start: pomnik papieża Jana XXIII, ul. Św. Marcina, godz. 19.00.
27.08.2022 sobota
46. „Pruskie budowle użytku publicznego w przestrzeni miasta”.
Panowanie pruskie we Wrocławiu oznaczało spore ograniczenia w rozwoju miasta, faworyzowany Berlin skupiał na sobie inwestycje państwowe. Ale w tym trudnym dla miasta okresie w mieście pojawiło się kilka ważnych i niezwykle znaczących obiektów. Zapraszamy na spacer tropem architektury „czasów wilhelmińskich”. Budynek sądu, koszary kirasjerów, obiekty szkolne i siedziby urzędów – to tylko niektóre z tych które spotkamy na trasie tego spaceru.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 18.00.
28.08.2022 niedziela
47. "Sępolno - wczoraj i dziś, czyli osiedle funkcjonalne?”.
Zapraszamy na spacer po obszarze „wielkiej wyspy”, przez regularne założenie funkcjonalnego i samowystarczalnego osiedla Sępolno. Wędrując wśród modernistycznej zabudowy tego modelowego założenia typu „miasto ogród” dowiemy się gdzie mieszkali słynni wrocławianie, kim był „Karol Gustaw, gdzie trafiły kobiety z Powstania Warszawskiego i czy osiedla ma rzeczywiście kształt orła.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: przystanek tramwajowy „WUWA”, skrzyżowanie ulic Tramwajowa i Olszewskiego, godz.10.00.
28.08.2022 niedziela
48. „Wrocław miastem spotkań – 1000 lat historii miasta dla obcokrajowców” (j. ukraiński).
Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, powędrujemy poprzez najważniejsze wydarzenia i postacie z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do „Dzielnicy Czterech Wyznań”.
Wycieczka piesza w języku ukraińskim, czas trwania 2 godz., start: Info punkt Barbara, godz. 11.00.
W R Z E S I E Ń
02.09.2022 piątek
49. „Wrocławscy Piastowie – Piastowie we Wrocławiu”.
We wrocławskim klasztorze sióstr Urszulanek znajduje się niezwykłe i magiczne miejsce – mauzoleum Piastów Wrocławskich, będące potwierdzeniem ich obecności na terenie miasta przez ponad 400 lat. Zapraszamy na spacer tropem tej niezwykłej dynastii, której świadectwem jest istnienie samego miasto, jak i cały szereg obiektów świadczących o randze i ambicjach tego rodu. Wędrując przez miasto dowiemy się dlaczego Jadwiga z Meranu została świętą, który z wrocławskich władców posiadał 21 palców, który z władców był najbardziej ambitny i dlaczego Charlotta Piastówna jest postacią tragiczną. Po drodze idąc lokacyjnym miastem odwiedzimy wspaniałe świątynie, obejrzymy miejskie fortyfikacje i poszukamy śladów średniowiecznej potęgi nadodrzańskiej metropolii.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: Info punkt Barbara, godz. 18.00.
03.09.2022 sobota
50. „Hundsfeld i Glogschütz, czyli poznajemy Psie Pole i Kłokoczyce”.
Zapraszamy na spacer na teren dawnego miasta, a dzisiejszego osiedla, które zostało przyłączone do Wrocławia w 1928 roku, a dzisiaj po pełnej rewitalizacji zachwyca. W swojej historii zawsze związane z losami wielkiego Wrocławia, a mimo to zachowało swój specyficzny, kameralny, małomiasteczkowy charakter. Wędrując jego ulicami poszukamy reliktów dawnej ewangelickiej świątyni, zobaczymy jedną z najbardziej filmowych ulic Wrocławia, zobaczymy „wędrujący” pomnik i miejsca związane z filią obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Na wrocławskich Kłokoczycach Zobaczymy modelowe osiedle w stylu funkcjonalnym oraz najnowszą przestrzeń treningową „Śląska Wrocław”.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: przystanek MPK „Psie Pole”, ul. Krzywoustego, godz. 10.00.
03.09.2022 sobota
51. „Z nurtem Bystrzycy w kierunku Kątów Wrocławskich”.
Rzeka Bystrzyca przepływa przez Wrocław w zachodniej części miasta, wzdłuż jej koryta utworzono Park Krajobrazowy chroniący bardzo cenne zbiorowiska roślinne i zwierzęce. Meandrując wraz z jej nurtem zanurzymy się w przeszłość wrocławskich osiedli przez które przepływa, poszukamy świetności dawnych założeń rezydencjonalnych.. Dotrzemy pedałując poprzez obszar parku krajobrazowego do Kątów Wrocławskich.
Wycieczka rowerowa, czas trwania 3,0 godz., start: godz. 10.00, skrzyżowanie ulic Legnicka / Milenijna, „przy „piłce milenijnej”; zakończenie: Kąty Wrocławskie. Możliwość powrotu kolejami KD. Obowiązują zapisy!, limit 35 osób. Zapisy – oddział Wrocławski PTTK – tel. 71/3433044.
04.09.2022 niedziela
52. „Kosmos – czyli spacerem przez Gądów”.
Zapraszamy na spacer po obszarze największego wrocławskiego osiedla mieszkaniowego zlokalizowanego na terenie Gądowa – „Osiedla Kosmonautów”. Spacerując wśród zabudowy z lat 70 - tych i 80 - tych XX wieku poszukamy śladów przeszłości tego obszaru oraz postaramy się wytłumaczyć niezwykłą nazwę osiedla. Prowadzący spacer przewodnicy opowiedzą o tradycjach wrocławskiej awiacji, wskażą pozostałości lotniska, wytłumaczą sens nazwy „Na ostatnim groszu” i wskaż pozostałości obiektów militarnych. Ukoronowaniem wycieczki będzie wizyta na żydowskiej nekropolii przy ul. Lotniczej.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: przystanek autobusowy „Hynka”, ul. Balonowa, godz.10.00.
04.09.2022 niedziela
53. „Wrocław miastem spotkań – 1000 lat historii miasta dla obcokrajowców” (j. angielski).
Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, powędrujemy poprzez najważniejsze wydarzenia i postacie z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do „Dzielnicy Czterech Wyznań”.
Wycieczka piesza w języku angielskim, czas trwania 2 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 11.00.
04.09.2022 niedziela
54. „Żydowski Wrocław i jego spuścizna”.
Niezwykła wyprawa w czasie, w trakcie której będziemy odkrywać kulturę, tradycje i zwyczaje społeczności żydowskiej, której obecność we Wrocławiu sięga początków XII w. Gdzie był pierwszy kirkut, gdzie znajdowała się słynna szkoła talmudyczna, gdzie stał budynek banku braci Alexander, czy we Wrocławiu mieszkał cadyk? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą prowadzący spacer przewodnicy. Wycieczka przez obszar „Dzielnicy Czterech Wyznań”, Starego Miasta i Przedmieścia Świdnickiego.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz.10.00.
04.09.2022 niedziela
55. „Legendy, bajki i tajemnice Starego Miasta, cz. I”.
Spacer z przewodnikiem dedykowany dzieciom z opiekunami, w miejsca, które są tłem do opowieści o dawnym Wrocławiu, jego mieszkańcach i wydarzeniach sprzed wieków. Wędrując po uliczkach Starego Miasta snuć będziemy opowieści o ,,Dzwonie Grzesznika", ,,O mostku pokutnic", ,,O miejskiej wadze", czy też kamieniczkach o wdzięcznych imionach Jaś i Małgosia.
Wycieczka piesza dla dzieci , czas trwania do 2,0 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 11.00.
10.09.2022 sobota
56. „O czeskich śladach i Czechach w historii miasta”.
W trakcie tego spaceru postaramy się prześledzić kontakty polsko - czeskie na przestrzeni wieków i odpowiedzieć na pytanie jaki wpływ na rozwój miasta mieli mieszkający we Wrocławiu Czesi. Będziemy przemieszczać się poprzez kolejne stulecia od czasów bp Nankera do współczesności Vaclava Havla. Pokonamy trasą od pomnika króla Bolesława Chrobrego do miejsca gdzie hipotetycznie miała istnieć czeska „posadka”. Jeśli chcecie zgłębić tajemnice polsko-czeskich relacji, dowiedzieć się gdzie we Wrocławiu nocował Karel Gott i kim był Jan Evangelista Purkyně to zapraszamy do udziału w tej wycieczce.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 10.00.
10.09.2022 sobota
57. „Miasto satelitarne – Leśnica”.
Zapraszamy na wizytę do najbardziej oddalonego od centrum wrocławskiego osiedla. Historia Deutsch Lissy, która od XIII była niezależną osadą jest bardzo interesująca i przepełniona historycznymi wydarzeniami. To jedyne z wrocławskich osiedli posiadające swój zamek z parkiem zaprojektowanym na angielską modę. Wędrując ulicami Leśnicy poszukamy wczesno średniowiecznych tradycji, dowiemy się kim był Peter Lenne, gdzie rośnie najstarszy wrocławski tulipanowiec, gdzie Tadeusz Konwicki kręcił zdjęcia do filmu „Salto” oraz co skrywa się pod marką „Villeroy & Boch”.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: pętla autobusowo-tramwajowa Leśnica, koło pomnika Jana Pawła II, godz.10.00.
11.09.2022 niedziela
58. „Ciao, ciao, Italia!" - włoskimi śladami po Wrocławiu”.
Czy trzeba jechać do Rzymu, aby przyjrzeć się dziełom ze szkoły Berniniego? Gdzie szukać śladów twórczości Michała Anioła? Co robili we Wrocławiu weneccy artyści? Co łączy Genuę z naszym miastem? Który z wrocławskich krasnali jest "un italiano vero"? Zapraszamy na niezwykłą wyprawę tropem wrocławskich italianizmów.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 10.00.
17.09.2022 sobota
59. . „Ludzie, epidemie i medycyna w dawnym Wrocławiu”.
Ostatni rok pokazał, że epidemia może spaść na Nas w każdej chwili i nie jest to temat historii jak się do niedawna wydawało wyłącznie zapisany na kartach. Epidemie nawiedzały Wrocław dość regularnie, miasto w przeciągu wieków dotknęły pandemie wielu nieuleczalnych dawniej chorób, jak: dżumy, cholery, grypy, a nawet zupełnie niedawno bo w 1963 r. - ospy prawdziwej. Opowiemy o sposobach walki z zarazą i przekażemy uczestnikom receptę na uniwersalny lek ze słynnego traktatu powstałego ok. 1270 r. autorstwa dominikanina Nicolausa Polonusa . Odwiedzimy miejsca cholerycznych nekropolii i dowiemy się co skrywa się pod pojęciem „leprozorium”.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 10.00.
18.09.2022 niedziela
60. „Vivat Academia, vivat professores! – o wrocławskiej Alma Mater w 320 – lecie fundacji”.
W roku 1505 podjęta została pierwsza próba założenia uniwersytetu we Wrocławiu. Po niespełna 200 latach powstała dwuwydziałowa uczelnia zwana Akademią Leopoldyńską, dając początek pierwszej na Śląsku uczelni wyższej. Podczas wycieczki odwiedzimy miejsce, w którym miał być założony uniwersytet w XVI w., a także odszukamy dawną siedzibę Wydziału Medycznego. Poznamy najwybitniejszych rektorów, profesorów i biografie nietuzinkowych postaci związanych z wrocławską akademią. Ujawnimy przeszłość i teraźniejszość uczelni, odwiedzimy gmachy uniwersyteckie zlokalizowane na terenie Starego Miasta i Śródmieścia.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 10.00.