poniedziałek, 2 marca 2020


Z okazji Dnia Kobiet Zakład Narodowy im. Ossolińskich pragnie zaprezentować czasopisma kobiece z początku XIX wieku. Szczególna uwaga zostanie poświęcona pierwszym kobietom-redaktorkom oraz wydawczyniom, które poświęciły się walce o równouprawnienie kobiet. Pokazane zostaną  także wydawnictwa książkowe z tego okresu: poradniki, wspomnienia, przykłady literatury stworzonej przez kobiety, a także będącej świadectwem działalności społecznej pań.

9 marca 2020
godz. 17.00
Refektarz Ossolineum
ul. Szewska 37 (parter)
Wstęp wolny
Rola kobiety na przestrzeni wieków zmieniała się. Do końca XVIII wieku kobiety były uznawane za istoty podrzędne w stosunku do mężczyzn. Bywało nawet, że opiekę nad dzieckiem sprawował ojciec, gdyż uważano, że matka – osoba słabsza i gorsza – może mieć na nie zły wpływ.
Postrzeganie roli kobiet w społeczeństwie, rodzinie, kulturze powoli zaczęło się zmieniać na przełomie wieków XVIII i XIX, co wynikało z przemian społeczno-obyczajowych, jakie przyniosła rewolucja technologiczna. U progu trzeciego dziesięciolecia XIX w. nastąpiło wzmożone zainteresowanie kwestią kobiecą, co znalazło odzwierciedlenie również w literaturze. Kopalnią wiedzy o ówczesnym wzorcu kobiety, pełnionych przez nią rolach, o jej powinnościach i o miejscu w społeczeństwie, rodzinie i towarzystwie są liczne dzienniki, pamiętniki, poradniki i zbiory listów. Na przełomie XVIII i XIX w. zaczęły się też pojawiać pierwsze czasopisma dla pań.

0 Comments:

Post a Comment