wtorek, 15 czerwca 2021

 

Był z nami przez 750 lat. Przeżył wojny i pożary.

Liczący 750 lat dąb Chrobry, jeden z najstarszych pomników przyrody. Drzewo przetrwało wojny i pożary. Najgorszy w skutkach okazał się jednak pożar, do którego doszło siedem lat temu. Był on spowodowany celowym działaniem wandali, którzy do dziś nie ponieśli kary.




 

Dąb Chrobry jest jednym z najstarszych dębów i pomników przyrody w Polsce. Rośnie w okolicy miejscowości Piotrowice w nadleśnictwie Szprotawa Według leśników zaczął kiełkować ok. 1250 roku.

Podczas pożaru w listopadzie 2014 r. ogień podłożono w spróchniałym, pustym wnętrzu. To sprawiło, że szybko przeniósł się na resztę drzewa. Chrobry płonął niczym pochodnia. "Pomimo szybkiej i profesjonalnej akcji gaśniczej opalona została zarówno zewnętrzna strona pnia, jak i jego środkowa część"

Nadleśnictwo Szprotawa starało się ratować najcenniejszy ze swoich pomników przyrody. W okresie suszy drzewo było podlewane i wykonywano inne zabiegi pielęgnacyjne.

Leśnicy pobrali też z Chrobrego zrzezy (ścięte pędy), co pozwoliło na wegetatywne rozmnożenia drzewa z zachowaniem w stu procentach jego materiału genetycznego. Sześć takich sadzonek zostało posadzonych w cieniu Chrobrego.

Potomkowie Chrobrego rosną też w innych miejscach. W 2004 r. zebrane z niego żołędzie zostały poświęcone przez Jana Pawła II, podczas pielgrzymki leśników do Watykanu. W szkółce w Rudach Raciborskich na Śląsku wyhodowano z nich pół tysiąca, które zostały opatrzone stosownymi certyfikatami i posadzone w całej Polsce jako tzw. dęby papieskie.

0 Comments:

Post a Comment